Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bošovice _VY

18. 9. 2009

Pomník Obětem 1. a 2. světové války

ObrazekUmístění: Bošovice,

Nápis:
Hlavní sloup: 1914 1918 Matula Frant. 1894 padl v bitvě u Zborova  17. VI. 1917 188_ 1914 Jadrný Mat. 1888 1914 Žbánek Jan 1887 1914 Přichystal Fr. 1887 1918 Přichystal Jos. 1895 1915 Haman Jan 1887 1915 Kuněner Rud. 1885 1915 König Cyril 1873 1915 Hradecký Fr. 1887 1916 Procházka V. 1895 1916 Haška Pavel 189? 1916 Vlasák Alfred 1893 1916 Pavlíček Jan 1889 1917 Urban Martin 1876 1917 Kovář Fr. 1890 1917 Hrozek Jos. 1892 1917 Ondrůj Bedř. 1892 1917 Majerhofer Jiří 1891 1917 Matyáš Jan 1883 1917 Hon Jakub 1898 1918 Kočárek Jos. 1887 1918 Kulhánek Fr. 1894 1920 Šebesta Fr. Hysek Frant. 1897=1916 Rozkydal Jan 18?7 = 19??
Spodní deska: Věčný dík vám, sovětští bratři padlí za naši svobodu. Sláva rudé armádě вечная память вам, советским братьям павшим за свободу нашей родины. да здравствует красная армия Zemřeli v koncentr. táboře, aby národ žil F. Drkal F. Hradský Věnovala KSČ Bošovice

Souřadnice: 49°3'4.129"N, 016°50'14.249"E

Foto: Petr Vacek, 15.6.2008

 


Hrob neznámého vojáka

ObrazekUmístění:Bošovice,na hřbitově

Nápis:

Zde odpočívají pozůstatky neznámého vojína rudoarmějce, který zde padl r. 1945 Čest jeho památce

 Souřadnice: 49°3'8.06"N, 016°50'4.317"E

 

 

 

 

Foto: Petr Vacek 15.6.2008

 

 

Pomník Vlastimil Ondrůj

ObrazekUmístění:Bošovice,na hřbitově před kostelem

Nápis:

Vlastimil Ondrůj 1914 – 1969 Zasloužil se o osvobození naší vlasti

Poznámka: Plk. i.m. Vlastimil Ondrůj (14.11.1914 31.1.1969) absolvoval v roce 1937 Vojenskou akademii v Hranicích a nastoupil k děl. útvaru v Plaveckém Podhradí, odtud byl převelen do Prostějova a přeškolen na let. navigačního důstojníka. V listopadu 1939 odchází z Protektorátu a lodí se dostává přes Maďarsko, Jugoslávii do Francie a po její kapitulaci do Velké Británie. Po převelení od pozemních jednotek k letectvu a absolvování výcviku pozorovatele (AOS - Air observer school), střelce (AGS – Air gunnery school Dumfries září 1941 – březen 1942) a výcviku v COTF – Czech operation training unit je přiřazen k 311. čs. bomb peruti, kde se díky svým schopnostem a výsledkům stává od 11. 1. 1945 do 13. 8. 1945 posledním velitelem její B-letky (je jedním z několika málo pozorovatelů v britském král. letectvu, kterým se podařilo zastávat tuto funkci, zpravidla vyhrazenou pro piloty). Do vlasti se vrací v hodnosti štáb. kapitána 21. 8. 1945. Ještě roku 1946 absolvuje v Anglii přeškolovací kurs na letouny De Havilland Mosquito. Po komunistickém převratu je vyhozen z armády, v lednu 1949 zatčen, degradován a odsouzen k trestu smrti, později změněném na doživotí. Byl vězněn v Plzni na Borech, Leopoldově, Opavě a na uranových dolech v Jáchymove, kde při důlním neštěstí utrpěl těžké zranění. Po 9 a půl letech (4.1.1949 – 28.3.1958) je propuštěn na svobodu a pracuje jako nádeník v brněnské plynárně do roku 1969, kdy tragicky zahynul při výbuch plynu. V roce 1991 je povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam a 16.11.1991 je mu v rodné obci odhalen pomník.

Souřadnice: 49°3'8.837"N, 016°50'5.824"E

Foto Petr Vacek, 15.6.2008

 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní kód Přehrát audio kód

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář