Jdi na obsah Jdi na menu
 


generál Václav Volf

8. 1. 2007
generál Václav Volf

ObrazekČs. válečný kříž 1918, Čs. revoluční medaile, Čs. medaile Vítězství, Médaille Commémorative Francaise de la Grande Guerre, Spomenica za rat Oslobodjenja i Ujedinjenja 1914 – 1918, Ordinul Coroana Romaniei eu spade in gradul Comandor cu paglica de Virtute Militara, Crucea Commemorativa a rarboiului 1916 – 1918, Ordine de la Coronna di Italia, La Croce al Merito di Guerra, Medaglia de la Unita di Italia,
Medaglia de la Fatiche di Guerra, Čs. válečný kříž 1939

* 17. 1. 1893 v Máslojedech, okr. H. Králové
1909 – absolvent gymnázia v H. Králové
18. 8. 1913 – absolvent dělostřelecké kadetní školy v Traiskirchenu, podporučík
1. 8. 1914 – odvelen na ruskou frontu, poručík
14. 9. 1914 – zajat
18. 2. 1916 – v Taškentu se přihlásil do čs. vojska na Rusi
18. 5. 1916 – vstoupil do srbské armády v Oděse a sloužil jako velitel roty u 1. pěšího pluku
bojoval u Dobrudži, na Dunaji a po pádu fronty evakuoval přes Sibiř, Mandžusko a Singapur do Soluně, kde požádal o přeřazení k čs. jednotkám ve Francii

4. 4. 1918 – velitel roty 21. čs. střeleckého pluku, bojoval v Champagni a v Alsasku
28. 9. 1918 – přemístěn k čs. jednotkám v Itálii, velitel roty u 35. čs. střeleckého pluku
XI. 1918 – velitel baterie 6. čs. dělostřeleckého pluku, kapitán
1919 – působí na Těšínsku a bojuje proti Maďarům na Slovensku
1920 – dělostřelecký referent u Generálního inspektorátu čs. branné moci
1923 – absolvent Českého učení pro konzulární a diplomatickou službu v Praze, major
1925 – absolvent Válečné školy, zástupce velitele Dělostřeleckého pluku 101, major generálního štábu
1926 – velitel I. oddílu Dělostřeleckého pluku 1 v Praze
1927 – povýšen na podplukovníka gšt.
1928 – 1929 – příslušník dělostřeleckého oddělení MNO
X. 1929 – velitel Dělostřeleckého pluku 5 v Č. Budějovicích
1. 1. 1931 – povýšen na plukovníka gšt.
X. 1931 - velitel Dělostřeleckého pluku 1 v Praze
1933 – 1934 – přednášel dělostřeleckou taktiku na Válečné škole v Praze
X. 1934 – velitel 5. polní dělostřelecké brigády v Č. Budějovicích
1. 7. 1937 – jmenován brigádním generálem
1938 – velitel dělostřelectva I. sboru
21. 8. 1939 – pensionován, začal budovat strukturu odbojové organizace ON v jižních Čechách
14. 2. 1940 – zatčen Gestapem
26. 6. 1942 – i se svými spolupracovníky odsouzen k trestu smrti
24. 11. 1942 – popraven v Berlíně – Plötzensee
1946 – povýšen na divizního generála i. m.

(zdroj: Vojenské osobnosti čs. odboje 1939 – 1945, Encyklopedie branné moci RČS 1920 – 1938)

Odkaz na kenotaf v Novém Bydžově - ZDE
Pomník v obci Máslojedy, okres Hradec Králové - ZDE
Pamětní deska na rodném domě v obci Máslojedy, okres Hradec Králové - ZDE
Odkaz na hrob v obci Všestary, okres Hradec Králové - ZDE


 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní kód Přehrát audio kód

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář