Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÝSTAVBA PAMÁTNÍKU ČESKOSLOVENSKÝM VOJÁKŮM VE SKOTSKU

27. 9. 2009
VÝSTAVBA PAMÁTNÍKU ČESKOSLOVENSKÝM VOJÁKŮM VE SKOTSKU


ObrazekČesko-skotská charita Czech Memoriál ve spolupráci se Sdružením pro výstavbu památníku čs. vojákům ve Skotsku o.s. postaví ve skotském Arisaigu památník stovkám československých vojáků z druhé světové války, kteří zde prošli výcvikem Special Operations Executive a v odvážných akcích v týlu nepřítele, na území obsazeném nacisty i v bitevním nasazení na frontě se zasloužili nejen o osvobození své vlasti, ale i o svobodu jiných národů. Mnozí z nich za to zaplatili životem.
Památník bude umístěn v prostoru skotské vesnice Arisaig, kde se nachází informační středisko Land Sea and Islands Centre, ve kterém bude instalována expozice týkající se československých vojáků a  výstavby památníku. Památník je dílem akademického sochaře Josefa  Vajceho  a  má  tvar přistávajícího padáku téměř ve třímetrové velikosti a hmotnosti 3 tun. Záštitu výstavbě pomníku udělili prezident České republiky Václav Klaus a ve Skotsku Lord High Commissioner The Rt.Hon. George Reid.
Trasa památníku: Praha - Plzeň - Nürnberg - Calais - London - Edinburgh - Arisaig
www.pomnikparasutistum.cz  a www.czechmemorail.anlet.cz

ROZLOUČENÍ S PAMÁTNÍKEM


Rozloučení s památníkem před cestou do Arisaigu na západním pobřeží Skotska, kde bude slavnostně odhalen 10. listopadu 2009, se konalo v sobotu 26. září 2009 na symbolickém místě – před pravoslavným katedrálním chrámem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.
„Tady se před šedesáti sedmi lety ukrývali před nacisty českoslovenští parašutisté, kteří v květnu 1942 provedli
a říšského protektora, byli právě jedněmi z těch, kteří absolvovali SOE výcvik ve Skotsku v roce 1941,“ řekl náměstek ministra obrany pro zahraničí Jan Fulík. Velmi zajímavý projev pronesl Michal Rada, nevidomý politik.
Památník, který má formu velkého žulového kamene s motivem přistávajícího padáku, má připomínat nejen jejich hrdinství, ale bude sloužit i jako symbolický hrob těch, kteří během války zahynuli neznámo kde.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila také britská velvyslankyně v České republice Její Excelence Sian MacLeod, generální honorární konzul ČR ve Skotsku a zároveň předseda Sdružení pro výstavba památníku Paul Millar, členové organizací veteránů včetně plukovníka Jaroslava Klemeše, jednoho z posledních žijících parašutistů, kteří absolvovali výcvik SOE a další hosté.

Na doprovodné akci v Novoměstské radnici Vladimír stručně představil náš Spolek dr. Paulu Millarovi, plk. Jaroslavu Klemešovi, paní Evě Šuvarské, zástupkyni ředitele z Národního památníku hrdinů heydrichiády, paní Jitce Slavíkové, vedoucí odboru kanceláře starostky ÚMČ Praha 2, Michalu Radovi, zastupujícímu zde ČSSD a dalším.

Foto a text: Vladimír a Diana Štruplovi

Aktuálně, 17. října 2009


"Je mi skutecne velkym potesenim Vam oznamit, ze pomnik byl jiz kameniky dohotoven, a odesilame jej pristi tyden kamionem ma misto urceni. Dovoluji si pripojit pozvanku a tesim se, ze i z CR urcite nekdo prijede (urcita ucast se jiz ohlasila). Pokud mate jakekoliv dotazy, vynasnazime se odpovedet i poradit.
Po odhaleni obcane Arisaigu chystaji obcerstveni, a vecer "ceilidh", takze se, prosim, nachystejte na necekane. Vybory obou charit, ktere se o monument staraji, jsou vyvojem skutecne poteseni. Prosim sledujte Mladou Frontu Dnes, v utery by mel byt prvni clanek.
Vazeni, pozdrav ze slunneho (konzulove nikdy nelzou) Skotska."

Dr Paul Millar

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 


Mail list
Statistiky

Online: 18
Celkem: 3051786
Měsíc: 15525
Den: 440